niedziela, 3 czerwca 2012

ŚCIANKA DZIAŁOWA Z G-K

JAK ZBUDOWAĆ ŚCIANKĘ DZIAŁOWĄ ?

Na rynku jest dostępnych kilka rozwiązań tego tematu, postaram się w tym artykule przybliżyć dwa najpowszechniejsze .

ŚCIANKA Z PŁYTY GK

Zalety:
  • posiadają lekką wagę około 25-50 kg/m2
  •  mają dobrą izolacje akustyczna po uprzednim wypełnieniem wełną
  • łatwość w obróbce oraz formowaniu kształtów
  • łatwość montażu 
  • możliwość ukrycia instalacji elektrycznych, wodnych
Wady:
  • przy większym obciążeniu typu wisząca szafka jest potrzeba zrobienia wzmocnienia konstrukcji 
  Konstrukcja

Ścianki montujemy na stelażu drewnianym bądź stalowym, który jest bardziej teraz powszechny.
Do wyboru mamy rożne grubości profili : 50,75,100 mm, które po dodaniu  płyt określają nam grubość końcowa ściany i jest to przy pojedynczym płytowaniu 75,100,125mm.
Profile dzielimy na obrysowe  tzw U które montujemy na podłodze i suficie
oraz głównych tzw C które montowane są wewnątrz profilu U max co 60cm


Przed montażem konstrukcji należy wytyczyć  linie na podłodze po której będzie przebiegać przyszła ścianka. Następnie przenosimy tą linie na ścianę do której będziemy montować konstrukcje. Oczywiście przy pomocy poziomicy żeby złapać pion.

Następnym etapem jest zamocowanie profili do podłogi i sufitu U i ścian C oraz przyklejamy piankę wygłuszającą samoprzylepna, która izoluje akustycznie.
 Profile mocuje przy pomocy kołków szybkiego montażu albo wkrętów do drewna w zależności jakie mamy podłożę. Minimum 1szt/mb profili.

Następnym etapem jest mocowanie mocowanie profili głównych "słupków"
w odległości od 30-60cm.
Mierzymy wysokość pomieszczenia i docinamy profil C o 1-1,5cm mniejszy niż wysokość mierzona.
Następnie wkładamy w profil U i ustawiamy na potrzebną odległość (30-60cm) i tak kolejno aż do końca ścianki.Profili nie skręcamy ze sobą ponieważ nie będą pracować ze ściana a będą przenosić naprężenia i mogą powodować pękanie.Należy też unikać łączenia profili .

 Jeżeli w ścianie mają być otwory drzwiowe należy je wzmocnić.Służą do tego specjalne profile wzmocnione które nie są tanie. Niektórzy wykonawcy zastępują ten profil wkładając kantówkę drewniana w profil C który będzie łączony z ościeżnicą, albo łączą dwa profile C ze sobą tworząc  zamknięty słupek.
Po wykonaniu całej konstrukcji zaczynamy przykręcać płyty z jednej strony ściany. 
Przy pojedynczym  płytowaniu wkręty rozmieszczamy co 25cm 


Po zamocowaniu płyt możemy przystąpić do wkładania wełny mineralnej którą tniemy o 2cm większa niż wymiar między profilami głównymi aby było dokładnie wypełnione. Oczywiście wełnę dobieramy do grubości profili
Następnym etapem jest mocowanie płyt z drugiej strony. Należy pamiętać żeby montować z przesunięciem względem płyt po drugiej stronie, aby uniknąć połączenia dwóch płyt na jednym profilu .


Jeżeli mamy ścianę wyższa niż wysokość płyty musimy wykonać "poprzeczki " z profili do których będziemy montować płyty.
Poprzeczki montujemy na zmianę raz od sufitu raz od podłogi tworząc "szachownicę"
pamiętając o tym że wysokość którą będziemy sztukować to min 40 cm .
 Po przykręceniu płyt docinamy je na krawędziach które nie są fabrycznie przygotowane do szpachlowania, gruntujemy powierzchnie i szpachlujemy. W temacie szpachlowania mamy na rynku kilka produktów o rożnych cenach i swoich wytrzymałościach  z użyciem taśmy z włókna szklanego bądź fizeliny takich jak , Gips szpachlowy F, Gips francuski, czy do łączenia bez taśmowego  Vario . Uniflot, Cekol C-40.
Ja osobiście używam fizeliny i gipsów do łączenia bez taśmowego 

Jeśli mamy zaplanowane jakieś szafki na naszej przyszłej ścianie dobrze jest zrobić wzmocnienie przed ułożeniem wełny.Wzmocnienie można wykonać przykręcając płytę OSB do płyty G-K. Jeśli nie wiemy na jakiej wysokości będą wisieć  nasze szafki czy też co innego dobrze jest zamontować płytę OSB o większym wymiarze co pozwoli nam na większą tolerancje wysokości oraz szerokości.
Jeżeli jest to np. ciąg szafek (kuchnia) to warto zamontować listwę do montowania szafek, co ułatwi nam ich zawieszenie.
Natomiast jeśli są to lekkie rzeczy np. mała półka to wystarczy montaż na specjalne kołki do płyt G-K jest ich kilka rodzai plastikowe, metalowe 
Jeżeli chodzi o dobór grubości ścianki w której mają być drzwi to należy się zastanowić jaka będzie ościeżnica.
Ponieważ różni producenci drzwi maja różne grubości ościeżnic, przeważnie jest to grubość 90mm


co za tym idzie ściany będą albo za mała (profil 50mm) bądź za duże (profil 75,100) i  będziemy musieli zastosować opaskę maskującą z jednej strony a z drugiej ćwierćwałek. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup ościeżnicy regulowanej.
 Jest to na pewno większy koszt ale tylko na pierwszy rzut oka. Ponieważ gdy doliczymy ćwierćwałek i opaskę maskującą to wychodzi nam koszt bardzo podobny do ościeżnicy regulowanej w najmniejszym zakresie przeważnie 75-105 mm, której wygląd  jest zdecydowanie lepszy. Oczywiście ceny są różne u różnych producentów więc trzeba sobie przeliczyć w danym sklepie jak to wychodzi cenowo w waszym wypadku.Starałem się przybliżyć wam temat ścianki działowej i na pewno jeszcze jest wiele kwestii których nie poruszyłem dlatego sugestie i opinie mile widziane :)

1 komentarz:

  1. Przydatne informacje, dużo praktycznych porad - dz.

    OdpowiedzUsuń